Palenie papierosów a oszczędzanie pieniędzy

palenie papierosów a oszczędzanie pieniędzyTak ostatnio w okresie Wielkanocy spotkaliśmy się w gonie rodziny i w pewnym momencie znalazł się temat do dyskusji. Otóż część z nas pali papierosy, a część nie. Wydawałoby się, że temat szybko się skończy ale szybko doszliśmy do wniosku, że to bardzo poważny temat.

Czy warto palić papierosy? Czy wiemy ile wypalamy miesięcznie pieniędzy?
Doszliśmy do wniosku, a palący to potwierdzili, że nie zdają sobie sprawy ile miesięcznie wydają na … nazwijmy to po imieniu … na nałóg.  Patrząc na nas zebranych w gronie rodzinnym można powiedzieć, że statystycznie połowa Polaków pali papierosy, patrząc na znajomych i sąsiadów też można stwierdzić że połowa puszcza z dymem swoje pieniądze. Można powiedzieć, że poza negatywnymi skutkami dla zdrowia palacze uszczuplają swój budżet domowy… i to nie zdając sobie sprawy w jakim stopniu.

Rok oszczędzania na paleniu papierosów

Wzięliśmy pod uwagę kto ile pali. Każdy deklarował, że tylko paczkę dziennie. Uwierzycie w to? Ja znając ich i widząc ile razy na dymka wychodzili mogę śmiało powiedzieć, że więcej.
No ale przyjmijmy, że członek rodziny pali tylko paczkę dziennie. Jak stwierdziłem w kiosku, paczka kosztuje tak średnio 12-14 zł, czyli 30 dni w miesiącu to nam daje 360 – 420 zł miesięcznie. No współmałżonek też pali, czyli ta rodzina wypala miesięcznie 720 – 840 zł i to zakładając, że paczkę dziennie. Ja powiem szczerze złapałem się za głowę … a oni potem też. Bo okazuje się że palący nie zdaje sobie sprawy jaki to jest koszt miesięczny.
Skoro 720 – 840 zł miesięcznie to w roku to jest 8640 – 10 080 zł – to w przypadku dwóch osób w rodzinie
Singiel odpowiednio 4 320 – 5 040 zł rocznie.
Czy te cyfry przemawiają do Was? Do mnie przemawiają. A musicie wiedzieć, że do naszych dyskutantów długo to nie mogło dotrzeć, że to aż tyle. No jakby nie liczył to tak wychodzi.

Gdzie oszczędzać

Po tych przeliczeniach i po długotrwałym szoku przedstawiłem im taką propozycję
Skoro mimo palenia papierosów i tak Wam starcza miesięcznie na życie, to rzućcie to i oszczędzajcie swoje pieniądze.
Skoro oboje palicie to połowę tego co wydajecie przeznaczcie na swoje niezrealizowane plany a połowę wpłacajcie na konta oszczędnościowe albo na lokaty bankowe. Mimo, że część tych pieniędzy lokujecie na różnych formach oszczędzania to i tak macie 310 – 420 zł miesięcznie więcej w swoim budżecie na wydatki.
Obiecali rzucić palenie …. zobaczymy

Polecane konto oszczędnościowe

Rachunek oszczędnościowy – ING Bank Śląski
Aby otworzyć konto oszczędnościowe nie trzeba posiadać konta osobistego
Brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku, atrakcyjne oprocentowanie – 2,5%
Otwarte konto oszczędnościowe

O Autorze 

Wszystko co z naszym pieniądzem związane. Również nowości i promocje w bankach polskich

    Znajdź mnie:
  • facebook
  • googleplus
  • pinterest
  • twitter
  • youtube

Jedna odpowiedź

  1. 23 kwietnia 2015 by szok

    To prawda nikt nie zdaje sobie sprawy ile można zaoszczędzić pieniędzy. No bo jak wydaje się kilkanaście zł dziennie to kto tam liczy ile to jest miesięcznie

Odpowiedz